Život návod k použití

Obyvatelé činžovního domu žijí od sebe vzdáleni jen několik centimetrů. Odděleni pouhými příčkami, sdílejí stejné prostory, ve stejnou dobu provádějí tytéž úkony jako je otevírání kohoutku, splachování záchodu, rozsvěcování světla či prostírání stolu. Několik desítek simultánních životů se opakuje od poschodí k poschodí, od domu k domu, od ulice k ulici. 

Je 23. června 1975 a brzy bude osm hodin večer. Život v činžovním domě v ulici Simon-Crubellier se přerušil, ustrnul v jakémsi očekávání. Pohyby jednotlivých obyvatel v celém domě znehybněly. Právě v tuto chvíli jakási neviditelná ruka sundavá přední fasádu domu – a my můžeme nahlédnout do každého z bytů. 

Anne Breidelová se zrovna zakousla do kuřecího stehna. Ve druhém patře zvedl Smautf pravou paži a nechává si zašít rozpáraný rukáv. Paní Nocherová právě sestoupila ze stoličky, z níž opravovala světlo ve vstupní hale a v knihovně paní Moreauové tvrdě spí dvě napapané kočičky. Každý má svůj vlastní příběh, a přesto je společný život v jednom domě spojuje víc, než bychom si dokázali představit.

Život návod k použití je první českou adaptací vrcholného díla Georgese Pereca, které je díky své struktuře označováno za jeden z nejkomplexnějších románů 20. století. Jeho autor je známý nejen pro svou vášeň pro experimentální formy, hry a matematiku, ale i schopností vtáhnout čtenáře do světa spletitých příběhů a jemných detailů, které nenápadně utvářejí život každého z nás. Krátký výsek každodennosti jako obraz rozstříhaný na tisíce dílků. Momenty, které si na základě skrytých zákonitostí významově spojujeme. Obrovský puzzle, z něhož se snažíme vyčíst, jak nás naše životy dovedly až na toto místo.

Scénář, koncept: Georges Perec, Viktorie Vášová, Kateřina Součková, Veronika Svobodová
Režie: Viktorie Vášová
Dramaturgie: Kateřina Součková
Scénografie: Veronika Svobodová
Hudba: Ian Mikyska
Light design: Ondřej Kohout
Produkce: Miriam Čandíková
Hrají: Johana Schmidtmajerová, Matěj Šíma, Vojtěch Bartoš

Premiéra: 13. 11. 2021 

Inscenace se hraje v Divadle MeetFactory. 

Projekt vznikl v korpodukci MeetFactory a spolku Pondělí nebo úterý