Julian Barnes: Hukot času

„Nedokázal žít sám se sebou. Pouhá fráze, ale naprosto přesná. Vlastní já pod tlakem moci praská a štěpí se na dva kusy. Veřejný zbabělec žije se soukromým hrdinou. Nebo naopak. Jenže představa člověka rozštěpená kalačem ve dví je až příliš prostá.”

Autorská adaptace fiktivního životopisu Dimitrije Šostakoviče, který prožil prakticky celý život v sovětském Rusku. Za Stalinova režimu byl perzekuován, protože jeho hudba neodpovídala pro svůj formalismus požadavkům státní propagandy. Po odhalení Stalinova kultu byl zase tlačen k tomu, aby se státní mocí spolupracoval.

Jaké možnosti má člověk, bytostně přesvdčený o svém talentu, čelící nelidským a morálně pokřiveným okolnostem své doby, chce-li přežít, tvořit a zároveň si zachovat svou tvář – aspoň před sebou? Jaký smysl má umělecká tvorba ve společnosti, ve které nelze mluvit pravdu? Jaké zápasy s vlastním svědomím musí vést a může tento souboj generovat nějakého vítěze? 

To jsou otázky, které nás napadají při studiu života a díla světového skladatele, ale také v souvislosti s námi samotnými. 

Premiéra: 29. 1. 2023, Meetfactory

překlad: Petr Fantys
scénář: Viktorie Vášová a kol. 
režie: Viktorie Vášová
dramaturgie: Matěj Samec
výprava: Anna Gumboldt
hudba: Jakub Rataj
light design: Zewll
produkce: Magda Juránková 
inspice: Jana Hrušková
světla: Zewll
zvuk: Jakub Rataj

hrají: Tomáš Janypka, Anna Datiashvili, Matěj Šumbera 
violoncello: Štěpán Drtina

Ohlasy v médiích:
Marcela Mgdová: Když rozlišení dobra a zla selhává. V divadle ožívá Šostakovičův osud (Aktuálně)

Reportáž z Malé inventury 2024